Patentleme Süreci

Buluşu temsil eden belgelere patent denilmiştir. Endüstride üretimin gelişmesi ile patentlerin önemi günden düne artış göstermektedir. Patent hakkı, buluşu yapan kişiye büyük ayrıcalıklar sağlamaktadır. Kişinin izni olmadan ürünün üretimi, kullanımı ve satışı olmamaktadır.

Günümüzde ülkelerin gelişmişlik seviyeleri ile patent alma sayıları arasında büyük bir paralellik vardır. Patent sebebi ile insanlar buluş yapmaya, yaratıcı ve yeni fikirleri himaye altına almak daha çok düşüncenin ortaya çıkması için çalışmaktadır. Sanayisi gelişmiş olan ülkelerde genelde patent sayıları oldukça fazladır. Patent almak ve patenti destekleyici ülkeler veya sistemler daha çok yeniliğin bulunmasına katkıda bulunurlar.  Patent sistemi sayesinde bilinen teknikler araştırılır, buluş sahibi ve mevcut buluşlar arasındaki ilişkileri daha rahat araştırılır. Kolay sistemleri karşılaştırıp benzerlik ve başkalıklar bulunur.  Patent işlemlerinin arkasında olmak, sayıyı arttırmak ülke geleceği için büyük önem arz etmektedir. Patent sayısı olarak birçok ülkeye göre aşağı seviyelerde bulunmaktayız.

Dünya çapında yenilik, bilinen bir ürünün geliştirilmiş kısımları için de patent alınabilir. Patent sayısının artması için toplumlar eğitim ve kültürel yapısının buluş yapmaya hazır olmaları gerekir.

İncelemeli ve İncelemesiz Patent Sistemi

Patent sistemleri arasında incelemeli patent sistemi en çok tercih edilen çeşitlerden olmaktadır. Türkiye Patent Enstitüsü tarafından birçok detaylı inceleme sonucu alınabilen bu patent ile en uzun koruma süresi olan patent çeşidi alınmış olmaktadır. Geçerlilik süresi 20 yıldır ve 20 yıl boyunca ürüne koruma sağlamaktadır. Süre sonunda koruma süresi uzatılmamaktadır. ncelemeli patent sisteminde seçilen inceleme ve araştırmaya bağlı olarak maliyet 1750-3500$ arası değişir. Tahmini belgeye bağlanma süresi ise 30-40 ay arasındadır.

İncelemesiz patent sistemi, Türkiye Patent Enstitüsü tarafından verilmektedir. Çok kapsamlı bir araştırma yapılmadan verilen patent türüdür. 7 yıl süre ile geçerli olmaktadır ve 7 yıl koruma sağlamaktadır. Koruma süresi bittiği zaman, patent sahibi incelemeli patent sistemi için başvuruda bulunabilmektedir. Eğer ki olumlu bir sonuç alınır ise koruma süresi 20 yıl daha uzatılmış olmaktadır. İncelemesiz patent sisteminde ise seçilen araştırmaya bağlı olarak 1250-2500$ arası maliyet değişmektedir. Tahmini belgeye bağlanma süresi ise 20-24 aydır.

Faydalı Model ve Danışmanlık Hizmetleri

Faydalı modelin özellikleri olarak;

  • Faydalı model sisteminde araştırma ya da inceleme durumu söz konusu olmamaktadır.
  • Diğer patent çeşitlerine göre maliyeti daha azdır.
  • Belge alma süreci oldukça kolay ve hızlı olabilir.
  • Alındığı takdirde 10 yıl süre ile koruma sağlayabilir ve bu süre uzatılamamaktadır.

Danışmanlık hizmetleri de patent alma sürecinde oldukça önemli olan durumlardan birisidir. Özellikle başvurunun yapılmasında ve işin takibinde Türkiye Patent Enstitüsü’ne bağlı olan vekillerin yardımını almak oldukça basitleştirici bir işlem olarak görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir