Patent Başvurusu Hazırlanması

Buluşu temsil eden belgelere patent adı verilmektedir. Endüstrinin gelişmesi ile bu belgelere oldukça ihtiyaç duyulmuştur. Patent sahibinin izni olmadan buluşun üretiminin, kullanımının ve satımının gerçekleşmesi mümkün değildir.

Patentli bir buluş; tıpkı işle ilgili alınıp, satılabilen, kiralanıp, kiraya verilebilen diğer mallar gibi buluş sahibinin mülkiyeti haline gelir. Patentler alındıkları ülkeler için hak sahipliği doğurur. Türkiye’de sahip olunmuş bir patent sadece Türkiye sınırlarında geçerlilik göstermektedir. Patentli ürünleri başkalarının Türkiye’ye ithal etmesi durumunda, hak sahibine ithali durdurma olanağı verir. Sosyalist ülkelerde patent uygulaması yoktur. Ancak buluş sahibine bazı tavizler sağlayan bir sertifika verilmektedir.

Başvuru İşlemlerinde Destek ve Araştırma

Patent başvuruları Türkiye Patent Enstitüsü’ne yapılmaktadır. Başvuru işlemleri öncesinden Türkiye Patent Enstitüsü’ne bağlı olan vekillerden danışmanlık hizmeti alınması hem işleri daha kolay bir hale getirir hem de işin gerekli takibinin yapılmasına yardımcı olur. Bu neden ile Av. İlyas Candaroğlu ile gerekli olan kolaylıklardan sizler de faydalanabilmektesiniz.

Başvurulardan önce yapılması gereken şeylerden birisi ön araştırma durumudur. Patent alınması istenen buluşun ulusal ya da uluslararası arenada buluş sayılıp sayılamayacağına dikkatli bir şekilde bakılmalıdır. Bunun için Türkiye Patent Enstitüsü’nün veri tabanına, Avrupa Patent Ofisi’nin veri tabanına ve ABD Patent Ofisi’nin veri tabanına dikkatli bir şekilde bakılmalı ve incelenmelidir. Ayrıca Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı’nın büyük veri tabını da incelenmelidir.

Neden Patent Başvurusu Yapılmalı?

Firmalar ve buluşçular 20 yıl süre ile buluşlarını izinsiz kullanımlara karşı korumak için patent başvurusu yapmalıdır. Patent başvurusu;

 • Ticari olarak icadı kiralamak (lisans vermek) veya satmak (devir) sureti ile maddi kaynağa dönüştürülebilir.
 • İşletmenin maddi ve manevi olarak gücünü arttırır.
 • 3. kişilerin izinsiz kullanımları karşısında savaşma olanağı ve tazminat gelirleri elde etme şansı verir.
 • Sözleşmelere konu edilebilir ve pazarlama unsuru olarak kullanılabilir.
 • AR-GE faaliyetlerinin de gelişmesine yardımcı olmaktadır. Çünkü araştırma uygulamalarında Amerika’yı yeniden keşfetmeye çalışmak yerine, patent dokümanlarını kullanmak ciddi bir zaman kazancı sağlamaktadır. Ayrıca her patent başvurusu yayınlanmakta ve geliştirilecek diğer buluşlara ilham olur.

Sadece tek bir durumda patent başvurusu yapmak uygun olmayabilir. O durum da buluşun dışarıdan bir göz ile nasıl yapılacağının bulunamaması veya tersine mühendislik ile buluşun çözümlenememesidir. Bu durumlarda müracaat yerine ticari sır olarak icadın saklanması icadın süresiz olarak korunmasını sağlayabilir.

Patent İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Patent müracaatları için Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruların yapılması gerekmektedir. Bunun için gerekli olan evraklar;

 • Başvuru dilekçesi
 • 3 adet patent ile korunması istenen buluşu kapsayan istemler
 • 3 nüsha buluşu anlatacak açıklama
 • 3 adet isteme ait resimler
 • 3 adet özet
 • Tarifname

Başvuru eğer rüçhanlı ise rüçhan belgesinin de verilmesi gerekir. TPE başvurusu ardından yurtdışında patent başvurusu yapmak isteyenler muhakkak süresi içinde rüçhan belgesi başvurusunu yapmak zorundalardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir