Patent Başvuru Öncesi İçin Herkesin Bilmesi Gerekenler

551 sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye göre patent veya faydalı model olabilecek buluşlar için tescil başvurusu düzenlenmiştir. Başvuru öncesi herkesin mutlaka bilmesi gereken bazı temel kavramlar vardır.

Buluşu temsil eden belgelere patent adı verilmektedir. Endüstride üretimin gelişmesi ile patentlerin öneminin gelişmesi doğru orantılıdır. Patent hakkı, buluşu yapan kişiye büyük ayrıcalıklar sağlamaktadır. Kişinin izni olmadan ürünün üretimi, kullanımı ve satışı yapılamamaktadır. Patent almak isteyen kişiler, bu belge için gerekli olan belgeleri ve çeşitleri oldukça merak eder. Kendi içerisinde farklılıklar gösteren patent çeşitleri arasında olan faydalı model sistemi birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

İncelemeli ve İncelemesiz Patent

Patent sistemleri arasında incelemeli patent sistemi en çok tercih edilen çeşitlerden olmaktadır. Türkiye Patent Enstitüsü tarafından birçok detaylı inceleme sonucu alınabilen bu patent ile en uzun koruma süresi olan patent çeşidi alınmış olmaktadır. Geçerlilik süresi 20 yıldır ve 20 yıl boyunca ürüne koruma sağlamaktadır. Süre sonunda koruma süresi uzatılmamaktadır.

İncelemesiz patent sistemi, Türkiye Patent Enstitüsü tarafından verilmektedir. Çok kapsamlı bir araştırma yapılmadan verilen patent türüdür. 7 yıl süre ile geçerli olmaktadır ve 7 yıl koruma sağlamaktadır. Koruma süresi bittiği zaman, patent sahibi incelemeli patent sistemi için başvuruda bulunabilmektedir. Eğer ki olumlu bir sonuç alınır ise koruma süresi 20 yıl daha uzatılmış olmaktadır.

Patentin Verilebileceği Durumlar ve Avukatlık Desteği

Her buluş patent ya da faydalı model olarak kabul edilmeyebilir. 551 Sayılı KHK’nın 6. Maddesine göre buluş niteliğinde sayılmayıp patent verilmeyen konular şunlardır;

  • Keşifler, bilimsel teoriler, matematik metotları
  • Edebiyat ve sanat eserleri, bilim eserleri, estetik niteliği olan yaratmalar, bilgisayar yazılımları
  • Zihni, ticari ve oyun faaliyetlerine ilişkin plan, usul ve kurallar
  • Bilginin derlenmesi, düzenlenmesi, sunulması ve iletilmesi ile ilgili teknik yönü bulunmayan usulle
  • İnsan veya hayvan vücuduna uygulanacak cerrahi ve tedavi usulleri ile insan, hayvan vücudu ile ilgili teşhis usulleri
  • Konusu kamu düzenine veya genel ahlaka aykırı olan buluşlar
  • Bitki çeşitleri veya hayvan ırkları ile bitki veya hayvan üretimine yönelik esas olarak biyolojik işlemlerdir.

Patent alma konusu oldukça dikkat ve takip isteyen, belirli kuralları olan önemli bir konudur. Bu neden ile başvuru esnasında ve başvurulduğu zamanlarda uzman avukatlardan alınacak olan avukatlık desteği ile oldukça basitleşmiş bir durum haline dönüşebilir.

Rüçhan Hakkı Nedir?

Patent ve faydalı modeller her ülkede değil, başvuru yapılan ülkede geçerlilik sağlamaktadır. Eğer ki başka ülkelerde de gerekli korumanın alınması isteniyor ise o ülkelere de başvurmak gerekir. Böyle durumlarda işin içinde rüçhan hakkı girmektedir. Rüçhan hakkı ile başvuracak olan kişinin Paris Sözleşmesi taraflarından herhangi birinde yapmış olduğu başvuru ile 12 aylık zaman diliminde tarih önceliğinde faydalanması hakkıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir